Фото: Роjтерс

Стотици слонови починале мистериозно во делтата на р. Окаванго во Боцвана, соопшти денеска шефот на одделот за животна средина, додавајќи дека коските на животните биле непроменети, пренесе АФП.

Африканската земја има најголема популација од слонови – околу 130 000.

ʺИмаме соопштение за 356 мртви слонови северно од делтата на р. Окаванго, досега сме потврдиле 275“, изјави Сирил Таоло, шеф на Одделот за животна средина и национални паркови.

Тој изјави дека сеуште не е разјаснета причината за смртта на животните, а труењето со антракс е исклучено од верзиите.

ʺНие не се сомневаме во ловокрадци затоа што коските се недопрени“, кажа уштеТаоло.

Проби се испратени во Јужна Африка, Зимбабве и Канада.

Невладината организација ʺСлонови без граници“ се сомнева дека слоновите умираат во областа во последните три месеци.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO