Фото: Роjтерс

Приведувањето на словенечкиот министер за економија и вицепремиер Здравко Покавалец, првиот коалициски партнер на премиерот Јанез Јанша, ја тресе словенечката политичка сцена, при што опозицијата бара предвремени избори или гласање доверба на владата.

„Наместо владата да се занимава со проблемите на луѓето, сите ние треба да се справиме со криминални работи што ги достигнуваат нејзините врвови“, се вели во соопштението на новиот претседател на словенечките социјалдемократи Тања Фајон, додавајќи дека оставката на министерот за внатрешни работи Алеш Хојс не е доволна за аферата со медицинска опрема, туку дека целата влада треба да си даде оставка затоа што веќе нема морален легитимитет.

„Го повикувам Јанез Јанша да си даде оставка и да даде можност за нова влада која веднаш ќе започне со работа и ќе добие доверба; луѓе“, наведува Фајон. Според словенечките медиуми, некои други лидери на опозицијата исто така веруваат дека владата го изгубила целиот легитимитет заради измамата при набавка на медицинска опрема за ковида-19.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO