14 дневниот карантин при влегување од Северна Македонија во Бугарија останува и после 1 јули. Ова го соопшти за време на неговата посетата во Ќустендил националниот здравствен инспектор Ангел Кунчев. Повеќе од 15.000 лица од Северна Македонија со регистрација на адреси во Ќустендил кои веќе имаат двојно државјанство.

И во Ќустендил и од другата страна на границата се очекуваше дека карантинот при влегување од Северна Македонија ќе се укине на 1 јули и дека десетици ќе можат да пристигнат во Ќустендил на пазар, за административни консултации, да си платат даноци или по друг повод.

ʺМногу се надевавме, само што утре е 1-ви, дека ќе има заедничко европско решение, бидејќи се подготвуваше такво, и ние сме го далр нашето становиште за тоа кои земји треба да бидат вклучени во списокот за забрана. За жал, меѓутоа, постојат многу големи разлики во ставовите на одделните земји. Единствено што е засега е сигурно е дека најпогодените земји – САД, Русија, Бразил, Индија, сигурно нема да бидат допуштани во ЕУ, но идејата беше да се има комплетен список, вклучително и за Западен Балкан, да работиме подеднакво, но досега нема заедничко решение “, рече доц. Кунчев.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO