Фото: Роjтерс

Американскиот претседател Доналд Трамп ја избриша од Твитер вчерашната видео снимка во која неговите приврзаници извикуваат расистички слоган.

На видеото се гледа како неговите приврзаници извикуваат „бела надмоќ“, слоган кој го користат екстремно десничарските бели расисти. Најавата, направена во пензионерска заедница во Вилиџис, на Флорида, покажува колона на постари Американци кои минуваат во колички за голф, украсени со американски знамиња и пароли за поддршка на Трамп, додека околу нив се собрани противниците на републиканскиот претседател. Портпаролот на Белата куќа Џуд Дир изјави дека Трамп е „голем обожавател на Вилиџис“:“Тој не го слушна слоганот на видеото. Тој слушна само голема поддршка од голем број негови поддржувачи“, рече Дир.

Видеото со кавгата меѓу двете страни е во траење од две минути, а извикувањето на слоганот „бела моќ“ се слуша уште на самиот почеток.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO