Фото: Роjтерс

Косовскиот претседател Хашим Тачи ги отфрли обвиненијата за воени злосторства против него и ги опиша како обид да се пренапише историјата на Косово. Ова се првите коментари на Тачи откако обвинителите во Хаг подигнаа обвиненија.

Во објавата на Фејсбук, косовскиот претседател соопштува дека пристигнал во албанската престолнина Тирана и утре ќе биде во Приштина, каде се очекува да направи обраќање кон народот. Обвиненијата за воени злосторства се поврзани со конфликтот Косово-Србија во 90-тите. Според обвинителите во Хаг Хашим Тачи, лидер на Армијата за ослободување на Косово за време на конфликтот, треба да одговара за скоро 100 убиства.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO