И покрај тоа што Северна Македонија ги отвори сите свои гранични премини, македонците со двојно државјанство кои ја посетуваат Бугарија, по тоа подлежат на 14-дневен карантин. Се очекува таа да падне од 1 јули, коментираа службеници на граничниот премин Ѓуешево.

Бугари кои тргнале кон Северна Македонија денес, се вратиле на граничниот премин Ѓуешево, откако разбрале дека при нивното враќање ќе бидат ставени во карантин.

Десетици лица со двојно државјанство се очекува да пристигнат во Kyустендил во среда за да купуваат, регистрираат или пререгистрираат моторни возила, компании или други административни работи, соопштува службеник на една од канцелариите во градот.

Карантинот е до 30 јуни. Потоа, на 1 јули, во среда, можеби ќе започнеме. Доколку се укине карантинот, треба да влегуваат барем оние со бугарски документи. Сега ако влезат, тие се под карантин, додаде тој.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO