Фудбалерите на Ливерпул и официјално се новите шампиони во Премиер лигата, бидејќи нивниот прв конкурент за првото место Манчестер Сити синоќа загуби од Челзи со 2:1, па Ливерпул ја освои титулата, прва по 30 години чекање. „Црвените“ од „Енфилд“ имаат 86 бода, а сега поранешниот шампион Манчестер Сити има 23 бода помалку. Челси е четврти со 54 бода, односно има пет бода повеќе од Манчестер Јунајтед. Ливерпул ја освои последната титула во сезоната 1989/90. кога екипата од клупата ја водеше Кени Далглиш.

Оттогаш, најблиску до првиот трофеј во Премиер лигата, „црвените“ беа минатата сезона кога екипата на Јирген Клоп собра неверојатни 97 поени, но Сити на тренерот Пеп Гвардиола освои еден бод повеќе. Оваа сезона, Ливерпул беше ривал во Премиер лигата, а тримесечната пауза во првенството поради пандемијата на корона вирусот само ја одложи прославата на „црвените“. Ливерпул ќе има можност да ја потврди својата доминација во следното коло против Манчестер Сити.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO