Експертскиот совет за проценка на економскиот развој на Германија повторно ја намали прогнозата за 2020 година. Се очекува пад од 6,5% од БДП. Во март, експертите прогнозираат пад од 2,8% до максимум 5,4%. Претседателот на Советот Ларс Фелд изјави дека пандемијата веројатно ќе предизвика „најлошото пропаѓање на економијата на Федералната Република од своето основање“.

Надежите на експертите се поврзани со следната 2021 година – тогаш се очекува економијата да расте, а растот на БДП да достигне 4,9%. Сепак, тие предупредуваат дека закрепнувањето генерално ќе трае долго.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO