Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс предупреди дека вакцината против коронавирус може да не биде многу ефикасна како бариера за ширење на инфекцијата.

Во интервју за Си-Ен-Ен, тој го објасни својот песимизам на следниов начин: „Кога развиваат вакцина, креаторите се водат според две карактеристики – превенција на болеста за време на вакцинацијата и спречување на пренесување на инфекцијата на други луѓе“.

„Не е загарантирано дека вакцината ќе биде идеален агент за блокирање против пренесување на инфекцијата“, додаде тој.

Во исто време, основачот на Мајкрософт ја пофали ефикасноста на имунолошкиот одговор на организмот на болеста. Според него, развиениот имунитет штити од ризик од повторнa инфекција најмалку една година.

Бил Гејтс ја поддржа прогнозата на главниот специјалист за заразни болести во САД Ентони Фаучи, кој предвиде дека вакцината против коронавирусот ќе биде готова кон крајот на 2020 или почетокот на 2021 година.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO