Фото: Роjтерс

Американскиот претседател повеќе пати изјави дека смета дека Кина е одговорна за пандемијата, пренесе ТАСС.

Претседателот на САД, Доналд Трамп предложи за време на предизборниот митинг во Аризона, COVID-19 да се преименува во Вухан или Кунг Флу, повторно фокусирајќи се на фактот дека за прв пат е регистриран во Кина.

Конфронтацијата меѓу Пекинг и Вашингтон се засили како резултат на ширењето на COVID-19 во светот. Трамп повеќе пати рече дека верува оти Кина е одговорна за започнување на епидемијата. Вашингтон го обвинува Пекинг дека не ги задржува информациите за потеклото на вирусот и степенот на инфекцијата.
ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO