Опис: ʺМолба за народна пензија; Биографска белешка; Свидетелство од Илинденската организација, Белешка за доделена пензија“, Велес, 1943 година

„Съмъ билъ въ Мак. Одр. Рев. Организация отъ 1895 год. като десетаръ взималъ съмъ живо участие въ всички движения на организацията съ оръжие въ рѫка. Бѣхъ осѫденъ на 101 година въ 1903 год. отъ турцитѣ съ другаря ми Диме Ил. Сребровъ. Работехъ въ организацията съ Велешкия директор Велко Думевъ и вършехъ всичкитѣ нарѣждания на организацията, които ми възлагаше. Вършехъ наложенитѣ убиства на шпионитѣ, която ми възлагаше същата. 24 март 1943 год.

Подписъ: Диме Й. Пърличковъ

Велешкото градско общинско управление удостовѣрява, че горните подписи се положиха саморѫчно отъ подписанитѣ по горе лица въ общинската канцелария и че лицето Диме Ивановъ Пърличковъ, житель на гр.Велесъ въ миналото и сега се проявява като добъръ българинъ и дѣецъ на българската кауза за освобождението на Македония.“

Извор: Оригинален извор на документите – Државна агенција ʺАрхивиʺ

Автор: Диме Иванов [Јованов] Прличко (1857-?) е деец на ВМОРО, еден од првите бугарски револуционерни организатори во Велес и Велешко. Осуден е од отоманските власти на доживотен затвор во 1903 година. Татко е на еден од најистакнатите македонски актери – Петре Прличко и прадедо на актерот и музичар Игор Џамбазов.

За да ги прочитате документите, кликнете овде

Извор: Библиотека Струмски

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO