Фото: Роjтерс

Турција задржала во Истанбул четворица турски државјани под обвинение за политичка и воена шпионажа во полза на Франција, соопшти в. ʺСабахʺ. Четворицата собирале информација за верски и конзервативни турски невладини организации.

Според публикацијата, главната улога ја имал Метин Јоздемир, кој воспоставил контакти со француската војска во Авганистан, каде што служел како војник во турската мисија во земјата. Потоа, тој започнал да работи за француските специјални служби и привлекол уште тројца турски државјани – општински службеник, хотелиер и продавач на мобилни телефони – кон нивната нивната дејност, заблудувајќи ги со лажна карта на офицер на турските специјални служби МИТ. Јоздемир се мотивирал од тоа што собирал информации за евентуални мрежи на групата Исламска држава.

Случајот со шпионите доаѓа во време на затегнати односи меѓу Анкара и Париз во последно време.

Во понеделникот, францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Турција „игра опасна игра“ во Либија, наспроти сите заложби преземени за време на Берлинската конференција за изнаоѓање мирно решение за либиската криза.

На 17 јуни Франција ја обвини Турција дека турскиот воен брод имал за цел француски воен суд обидувајќи се да провери трговски брод, осомничен дека носел оружје за Либија.

Според воениот оддел во Париз, францускиот суд бил трипати на мета на радарот за насочување на ракетите на турски воен брод во областа. Портпаролот на француското Министерство за одбрана ги нарече „крајно непријателски и агресивни“.

Турските власти ги негираа обвиненијата и го нападнаа Париз за снабдување со оружје на  ʺпучистот и пиратот“.генерал  Халифа Хафтар.

Во Либија, Анкара ја поддржува меѓународно признатата влада на националниот договор во Триполи и ја снабдува со оружје и опрема, додека голем број арапски земји и Франција ги поддржуваат силите на генералот Халифа Хафтар во источна Либија.

 

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO