Опис: Неиздаваните спомени на бугарскиот општественик, правник, пратеник и секретар на премиерот Андреј Љапчев – Методи Јанчулев од Битола (по потекло од видното прилепско семејство Јанчулеви).

„В средата на I.41 г. в София пристигна Уилям Донаван с препоръчително писмо от Рузвелт, но не успя да отклони ЦБ (Цар Борис б.ред.) и българското правителство да се откажат да влязат в тройния пакт.

Крапчев – за оста София-Прилеп. При отиването си в Македония веднага след навлизането на немските войски намерил „безпорно голема, но потисната радост.“ Този път сигурно ли е? Нема ли да се повтори трагедията от 1912/13 и 1915/18.?

Филов запитал Крапчев, след завръщането му, какво требва да направим при влизането като организирана власт? – Българската власт не требва да влиза формално, а да се изпратят ръководни кадри от македонците в България, които заедно с първенците от местното население да създадат местна власт и жандармерия за охрана на пътните съобщения.

– Елате утре. А утре му отговорил, че било решено обединението да бъде възгласявано и да стане неотложно – Ясно желание на цБ (цар Борис)…“

Извор: Скенирана од оригинален примерок

Автор: Методи Јорданов Јанчулев (1900-1987) е бугарски правник и политичар, деец на Демократската партија. Од 1926 до 1931 година бил секретар на премиерот Андреј Љапчев (од Ресен) и како таков често води разговори со лидерот на ВМРО, Иван Михајлов. Бил член на 24-то Обично народно собрание од 1938 до 1939 година.

За да ја прочитате книгата кликнете овде

Извор: Библиотека Струмски

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO