1913 година за време на Меѓу-сојузничката војна, е убиен архимандрит Евголиј Светиев, претседател на бугарската црковна општина во Солун и раководител на Солунската епархија. На пат со брод кон островот Трикери, архимандритот Евлогиј, заедно со други Бугари – заробеници на Грците, се фрлени во Егејското Море.
Очевидци раскажуваат: „Следното утро, сите уапсени Бугари беа собрани заедно. Го повикаа Неболиев, го соблекоа и му зедоа 850 франци. Останатите исто така беа ограбени. Сите затвореници беа качени на бродот – Неболиев и Јанков – последни. Истиот ден вечерта, протосингелот на Солунската епархија, архимандрит Евголиј, беше беше доведен заедно со неговиот ѓакон Васил Константинов, додека Георги Дерменџиев, првиот викарен епископ на митрополијата и секретарот Христо Батанџиев беа качени на друг брод. Пред пладне на 19 јуни, неколку Грци од Солун се качија на бродот, почнаа да ги исмеваат затворениците и да ги тепаат. Архимандритот беше малтретиран на најсрамен начин. Бродот одплови во два и половина часот попладне. Архимандритот беше фрлен во морето близу до рʼтот Кара-Бурун. На него беа испукани три истрели и тој потона. Неболиев, Јанков и Никола Илиев беа егзекутирани на истиот начин “.
Христо Иванов Батанџиев е познат бугарски револуционер, активист на националното ослободително движење во Македонија и Одринско. Роден е во градот Гуменџе, денес Гумениса, Грција. Во периодот 1888-1911 година бил учител во Солунската бугарска машка гимназија средно и секретар на бугарската епархија во Солун. Во октомври 1893 година е еден од шесте основачи на Револуционерниот комитет во Солун, кој ги поставува основите на ВМОРО. Во јуни 1913 година, по избувнувањето на Меѓу-сојузничката војна, тој е уапсен од грчките власти и, заедно со многу други Бугари од Солун, е качен на брод со цел да биде интерниран на островот Трикери. На патот тој е фрлен во Егејското Море.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO