Фото: Роjтерс

Свеченоста за Оскарите следната година е одложена за два месеца, што е последниот голем познат настан одложен поради пандемијата на коронавирусот. 93-то доделување на Академијата требаше да се одржи на 28 февруари 2021 година, но сега е одложено за 25 април, бидејќи епидемијата ја прекина работата на голем број филмови кои требаше да бидат објавени до крајот на годината. Организаторите, исто така, го продолжија и рокот за квалификување, од 31 декември 2020 година до крајот на февруари идната година, со цел „да обезбедат флексибилност за режисерите што треба да ги завршат и да ги објават своите филмови без да бидат казнети за нешто што е над нечија контрола“.

Номинациите треба да бидат објавени на 15 март следната година. Сè уште не е донесена одлука дали церемонијата ќе биде виртуелна или не. Оскарите досега беа одложени трипати – откако Лос Анџелес беше поплавен во 1938 година; по атентатот на Мартин Лутер Кинг Јуниор во 1968 година; и по обидот за атентат врз претседателот Роналд Реган во 1981 година – но никогаш повеќе од една недела.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO