Фото: Роjтерс

Населението на Токио достигнало 14 милиони, соопшти весникот ʺНикејʺ, повикувајќи се на статистички податоци.

Изданието одбележува дека големиот број универзитети и компании, како и релативно високото ниво на плати во споредба со другите региони, го прават Токио привлечен за младите луѓе. Дури и ширењето на коронавирусот не можеше да го спречи овој тренд.

Од 1 април 2020 година, во Токио живеат 13,98 милиони луѓе. Населението на Токио достигна 10 милиони во 1962 година, во ера на брз економски раст. Четири години подоцна, 11 милиони луѓе живееле во главниот град, но следната фаза е постиганта 30 години подоцна во 2000 година.

Изданието одбележува  дека во врска со активното воведување на работа од растојание и особено со ширењето на инфекцијата со коронавирус, во големите градови има поголем интерес за живеење надвор од градовите, што може да влијае на бројот на нивното население.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO