Фото: Роjтерс

Во Русија навивачите ќе можат да присуствуваат на фудбалските натпревари кога наредниот месец ќе започне руската фудбалска лига, беше соопштено денеска, пренесува Deutsche Welle. Според планот кој го направи Рускиот фудбалски сојуз, а кој го одобри државната регулаторна агенција, на навивачите ќе им биде дозволено да бидат на стадионите, но пополнетоста на трибините не треба да надмине 10 отсто од нивниот капацитет. Руското фудбалско првенство треба да продолжи на 21 јуни.

Првата унгарска фудбалска лига, пак ќе продолжи овој викенд. И на тамошните стадиони ќе може да има гледачи, но националниот фудбалски сојуз предвидува да биде зафатено само секое четврто столче во редот, и секој втор ред на трибините да биде целосно празен.

Инаку спроти најавеното продолжување на лигата фудбалскиот клуб Локомотива од Москва вчера соопшти дека четворица играчи од тимот се позитивни на коронавирусот. Заразени со вирусот се Димитриј Баринов, Антон Коченков, Тимур Сулејманов и Роман Тугарев. Никој од нив, како што наведе клубот, нема симптоми и се наоѓаат во домашна самоизолација.Како што се додава, остатокот од клубот во четвртокот отпатувал на подготовки надвор од Москва. Фудбалскиот клуб Зенит е прв на табелата на рускиот шампионат со 9 бода повеќе од второпласираната Локомотива од Москва.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO