Фото: Роjтерс

Во францускиот град Лил, полицијата распрсна марш во спомен на Адам Троаре.

Толпата извикуваше ʺПравда за Адам“ и се објави против полициското насилство. Тензиите ескалираа и кон припадниците на безбедносните сили, полетеа камени и шишиња. Одговорот беше со солзавец.

Смртта на Џорџ Флојд во САД одекна во Франција со спомен за Троаре. 24-годишниот Французин почина по апсењето во 2016 година.

Според француските активисти за човекови права, за време на пандемијата, полицијата во повеќе наврати ги надминала своите овластувања и ја злоупотребила силата во сиромашните населени места главно со мигранти од Африка.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO