Опис: Адреса на Дамјан Груев и негови соученици, поранешни воспитаници на Друштвото ʺСвети Сава“ во Белград, до Српското народно собрание, во која го изјавуваат нивниот бугарски идентитет и објваат дека го напуштаат Белград и Друштвото ʺСвети Сава“ заради обидите да бидат посрбени. Меѓу потписниците се наоѓаат имињата на Даме Груев, Димитар Мирчев, Владимир Бојаџиев (деец на ВМОРО од Охрид), Никола Герасимов (деец на ВМОК и учител од Охрид), Анастас (Велко) Думев, Михаил Кратовалиев (книжар и општественик од Скопје). ), Димитар Лешкинов (учител и револуционер од Ениџе Вардар), Георги Каранџулов (учител и општественик од Прилеп, брат на војводата Никола Каранџулов), Ахил Карадимчев (свештеник и деец на ВМОРО од Охрид), Красто Мисирков и други.

Публикувано е во „Грађа за Историју Македонског Народа“, Том V, Книга I, Белград, 1988 година

„Зар ми срби?! Ми, са којимо се овде свагда поступало као са бугарима, ми који смо и од овдашње мале деца називани „бугарима“?!…Ми се само можемо дивити толикоj дрскости оних, који нас називају „србима“, кад они тиме не чине друго шта, већ нарањују срце, како нама, тако и сваком родољубу македонцу…Крв није вода каже српска народна пословица…и нека сваки србин зна, да као што сваки србин радо би главу дао но да промени своје дично име – Србин, тако исто и сваки бугарин браниће своју народност до последњег часа од сваког туђег насртаја.“

Извор: Скенирано од оригинален примерок

За да ја прочитате книгата кликнете овде

Извор: Библиотека Струмски

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO