Фото: Роjтерс

Повеќето хотели во грчките одморалишта ќе се отворат на 1 јули, и покрај тоа што на 15 јуни ќе бидат возобновени полетите до триесетина држави, како што објавува владата. Ова го изјави во интервју за агенцијата ТАСС извршниот директор на туристичката компанија „Тез тур Грција“ Димитрис Харитидис.

Според Харитидис, повеќето хотели во одморалиштата ќе се отворат на 1 јули откако ќе бидат возобновени полетите од 29 држави. „И покрај тоа, не сите хотели решиле да започнат со работа. На пример, хотелите со еден ланец полесно ќе ја возобноват работата затоа што имаат 3-4 хотели во даден регион, а доколку има крајно ниска посетеност, тие ќе отворат само еден или два хотели. а останатите ќе останат затворени “, објасни тој. Харитидис одбележува дека регионите во Грција се многу зависни од туристите од Англија, Франција, Италија и Русија.

Хотелите во регионите сè уште немаат донесено решение, бидејќи меѓу 29-те земји од кои ќе бидат дозволени полети, Англија не присуствува, а таа е втор пазар за Грција во однос на бројот на пристигнати туристи. Недостасуваат и САД, кој е трет пазар, како и Франција и Италија, изјави управниот директор на туристичката компанија Tez Tour Greece.

Тој потсети дека од 1 јуни им било дозволено да отворат целогодишните хотели, кои, меѓутоа, се наоѓаат главно во градовите. ʺНад 80 проценти од хотелите, кои обично работат 12 месеци годишно, не се отворија на 1 јуни, иако им беше дозволено. Постојат повеќе причини за тоа, прво затоа што меѓународните летови за Грција ќе започнат дури на 15 јуни. Затоа. за многу хотели, нема смисла да отворат, бидејќи внатрешниот пазар не е доволно голем за сите да работат “, рече Харитидис.

Друга причина дадена од него е фактот што меѓународните летови ќе се извршуваат само до Атина и Солун, а регионалните аеродроми ќе започнат со работа дури од 1 јули. Харитидис потсетува дека аеродромот во Хераклион на островот Крит, на пример е на второ место по бројот на пристигнати патници. Трето, директорот на туристичката агенција посочува дека санитарните протоколи што мора да ги следат хотелите, владата ги објави на два дена пред отворањето на целогодишните хотели.

 

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO