На 2 јуни, сите Бугари го почитуваат споменот на Христо Ботев и оние кои загинаа заради слободата на Бугарија.

Големиот поет и револуционер е роден во Калофер во семејство на учители Ботио Петков и Иванка Ботева.

Тој е еден од најголемите бугарски поети што умре за ослободување на Бугарија. На 2 јуни 1876 година беше последната тешка битка на неговата чета, која влезе во Бугарија по Априлското востание. Вечерта по битката, куршум го прободе Ботев. Ова се случува во подножјето на врв Вола во Балканот.

Денот на Ботев се слави уште од 1901 година, кога неговите востаници и други граѓани се собраа на врв Околчица, за да му оддадат почит, а од 1948 година, точно во 12 часот секоја година сирените ги покануваат сите бугари на една минута молчење низ целата земја.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO