Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја коментираше по БНТ темата за антибугарскиот говор во Северна Македонија. „Дел од причината за антибугарскиот говор во Македонија е националистичкиот пристап, кој се должи на изборите во земјата. Но, кога се стремите да бидете дел од европското семејство, не треба да се случува некој политичар да го каже тоа, особено за соседна пријателска земја.

Полно е со лажни вести. Постои уште една причина зошто во РСМ имаат таков антибугарски говор – бевме категорични и јасни – минатата година парламентот го одобри категоричниот став на Бугарија во однос на Северна Македонија.

Во однос на Балканот – бугарската позиција е јасна: Балканот е дел од нас, од Европа, тие се надворешните граници на ЕУ. ЕУ им даде најголема помош на овие земји. Ова покажува дека бугарската аспирација по нашето претседателство е да ја задржиме оваа тема во фокусот на разговорите. ЕУ покажа дека тоа се постигнува, а проширувањето останува приоритет “, додаде тој.

Најголем чекор назад беше стопирањето на работата на заедничката комисија со Македонија – на нивно барање, работата беше запрена со мотив заради претстојните избори. „Затоа ја создадовме оваа комисија – не го прифаќам аргументот дека работата треба да се запре пред изборите – оваа комисија е со историчари, а не со политичари и никој не дал политички инструкции“, рече Захариева.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO