Турција ќе ги укине ограничувањата на меѓу градските патувања и ќе им овозможи на рестораните, кафулињата, парковите и спортските објекти повторно да се отворат од 1 јуни, по ограничувањата наметнати за спречување на појавата на коронавирус, изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган. Исто така, ќе бидат отворени и музеите и плажите, а државните службеници ќе започнат со редовна работа, рече тој по состанокот на кабинетот за видео конференција. Ограничувањата ќе останат во сила на движењата на оние на возраст над 65 години и под 18 години.

Од коронавирусот во Турција починаа речиси 4.500 луѓе, а над 160.000 се инфицирани. Економијата се очекува да влезе во рецесија како резултат на мерките за ограничување, но Ердоган вети дека ќе има брзо закрепнување. „Ајде дефинитивно да носиме маски, да одржиме физичка дистанца и да обрнеме внимание на хигиената. Овие се три основни работи за нас“, рече тој.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO