Опис: Список на христијанското (егзархиското) население, куќи и венчавки во општината Муртино (селата Муртино, Балдевци и Банско), испратен од градоначалникот на општината Муртино и активистот на ВМОРО, Никола Азманов, до бугарскиот митрополит Герасим Струмички.

село Муртино (вкупно куќи 74 и венчавки 118)

Село Балдевци (сите куќи 35; венчавки 25)

Село Банско (сите куќи 38; венчавки 44)

Извор: Оригинален извор на документот – Државна агенција ʺАрхивиʺ

Автор: Никола Тимов Азманов е деец на ВМОРО и ВМРО и градоначалник на руралната општина Муртина (која ги вклучува и селата Балдовци и Банско) за време на бугарското управување по Балканските војни. Во 1943 година, тој поднесува документи за бугарска народна пензија според Законот за пензионирање за особено заслужните дејци во ослободителните борби.

За да ја прочитате книгата, кликнете овде

Извор: Библиотека Струмски

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO