Фото: Роjтерс

Во понеделник во Грција се отвораат ресторани и кафулиња. Фериботските врски со островите исто така се обновуваат. Домашните летови се исто така дозволени. На туристите кои пристигнуваат од странство ќе им бидат земени примероци за тест доколку пристигнат од земји со зголемено ширење на вирусот.

Рестораните во земјава се подготвуваат да ги пречекаат првите клиенти од понеделник. Се мери растојанието помеѓу масите надвор за да се види дали е во согласност со новите регулативи за растојание. Максималниот дозволен број на клиенти на маса е 6.

Сопствениците велат дека не знаат дали ќе имаат доволно клиенти да ги покријат своите трошоци и вработуваат ограничен број служители.

Исто така од понеделник се дозволива слободно движење на патници кон грчките острови. Првично, фериботите ќе ловат со половина капацитет, но можно е да се овозможи повеќе луѓе да патуваат подоцна, рече министерот за флота, Јанис Плакиотакис. Обезбедени се бродови со медицински тимови во близина на островите за брз одговор во случај на заразени туристи.

На сите затворени јавни места, како и во транспортот, задолжително е носењето на маска.

Домашните летови исто така започнуваат во понеделник.

Патниците од странство за Грција од 15-ти јуни ќе пристигнуваат само на аеродромот во Атина. Директните летови до сите домашни аеродроми ќе започнат на 1 јули. Според здравствениот протокол на повеќето патници од земјите со висок ризик ќе им бидат земени мостри на тест. Во текот на туристичката сезона, на сите грчки аеродроми ќе има екипи од воени лекари кои ќе земат примероци од оние што пристигнале од странство.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO