Интервју со Александар Талевски , кандидат на листа на пратеници од Македонски концепт за ИЕ 1

Александар Талевски е Дипломиран машински инженер на УКИМ. Целата своја професионална кариера ја реализира како овластен инженер, преку реализација и работа на проекти и на други професионални ангажмани во сферата на градежништвото.

Александар е општествено активна личност, секогаш на страната на послабите и критичар на власта, која и да е. Подготвен да ги критикува и активностите на Македонски Концепт, ако стане власт или дел од неа.

ПОЛИТИКА: Кој е вашиот личен мотив да се приклучите на МК Концепт?

Александар Талевски: Објективизација на историјата, максимално користење на фондовите за инфраструктурни проекти, пред сѐ патишта и пруги, бескомпромисна проверка на сите “факултетски дипломи” од основањето на приватните факултети до денес и јавен список на имињата на фалсификаторите. Бескомпромисно воспоставување на правна држава на граѓаните на РМ, со акцент пред сѐ на граѓаните!

ПОЛИТИКА: Дали е ова Ваш прв политички ангажман?

Александар Талевски: Не, не е мој прв политички ангажман. Сум бил член на Собранието на РМ во мандатот од 1998 до 2002 година.

ПОЛИТИКА: Што според Вас е пресудно за подобра иднина на државата?

Александар Талевски: Драстично подобрување на системот и процесите во образованието, правниот сектор и производството на добра во РМ.

ПОЛИТИКА: Кои се приоритетите кои политичкиот фактор треба да ги преземе со цел да направи некаква промена во Македонија?

Александар Талевски: Политичкит фактор треба да биде подготвен да ги изгуби следните избори, бидејќи мерките кои мора да се превземат во Македонија, сигурно ќе бидат непопуларни и болни.

ПОЛИТИКА: Која компонента од она што го нуди МК концепт, за Вас има најголемо влијание како граѓанин на Македонија?

Александар Талевски: Граѓанско општество.

ПОЛИТИКА: Како вие лично ќе придонесете кон промените кои ги предлага Македонски Концепт?

Александар Талевски: Со непоколебливо работење во насока на градење на граѓански концепт на државата и устоличување на стручноста над партиските интереси.

ПОЛИТИКА: За што ќе се залагате доколку добиете прилика да учествувате во управувањето со процесите во државата?

Александар Талевски: Завршување на започнатите и почнување на нови капитални инвестиции во патниот и железничкиот сообраќај, изградба на платформата за Граѓанско општество и реформирањето на системите на правната држава.

ПОЛИТИКА: Зошто проекти?

Александар Талевски: Затоа што така ќе имаме конкретизација на одговорности и дефиниција на точни рокови, задачи и приоритети.

ПОЛИТИКА: Опишете ја Македонија за 5 години од сега.

Александар Талевски: Граѓанска, Нормална, помалку и „досадна“ Држава. Да завршат конечно “историските времиња” и процесот на правењето на државата. Да отпочне Нормален Живот, достоен за секој граѓанин.

Преземено од politika.com.mk

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO