Фото: Роjтерс

Рамзан Кадиров, авторитарниот лидер во рускиот кавкаски регион Чеченија кој е поддржан од Кремљ, е под медицински третман заради сомневање дека бил инфициран со коронавирус, јавија руските новински агенции. Медиумите објавија дека Кадиров бил пренесен со авион во „една од најдобрите клиники во Москва“ на 20 мај, откако чеченскиот лидер покажал симптоми на акутна респираторна вирусна инфекција.

Се наведува дека чеченскиот лидер имал пневмонија, откако веројатно бил заразен со коронавирус. Тежок случај на ковид-19 може да доведе до пневмонија. Официјалните лица досега не ги потврдија извештаите. Носејќи заштитна облека, Кадиров на 20 април ја посети болницата во Грозни каде што се лекуваат пациенти со коронавирус. Тој учествувал и на колективни молитви.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO