Градоначалникот на општина Лозенец во Софија Константин Павлов бара отстранување на споменикот од времето на комунизмот од јавниот парк во бугарскиот главен град, во знак на одбележување на „советските ослободители“ на Бугарија во 1944 година. Тоа предизвика остра осуда од Русија.

До ова доаѓа во време на дипломатската расправија помеѓу Русија и Чешка по отстранувањето на контроверзната статуа на еден советски маршал во Прага.

„Јас продолжувам да се надевам дека градоначалникот на Софија конечно ќе одговори на мојот повик за ослободување на нашиот град од симболите на тоталитарната ера“, напиша Павлов, на Фејсбук објавата на 20 мај. Павлов одговари на писмото на амбасадорот на Русија во Бугарија, во кое дипломатот изрази „длабоко огорченост“ за предлогот на софискиот претставник за отстранување на споменикот.

 

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO