Јас сум многу горд на моите бугарски корени и очекувам да работам со вас за зајакнување на односите меѓу нашите земји “, напиша израелскиот министер за надворешни работи Габи Ексенази на Твитер.

Тој истакна дека оваа година Бугарија и Израел слават 30 години од обновата на дипломатските односи.

Со овие зборови Габи Ексенази, кој е потомок на еврејско семејство од Пловдив, одговори на поздравот на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева.

„Како потомок на бугарските Евреи спасени од холокаустот, вие ги отелотворувате длабоките историски врски меѓу Израел и Бугарија како пријатели и сојузници“, рече Захариева.

Поранешниот началник на Генералштабот на Израел, генерал Габи Ексенази, исто така ја игра главната улога во филмот „Следната генерација“, кој раскажува за подвигот на спасување на бугарските Евреи, пишува 24 Часа.

„Знаете, оваа нација е многу различна од сите големи народи кои толку многу му дадоа на светот. Овие се обични луѓе кои направиле нешто многу поголемо од другите.

Тоа е она што го кажува Ексенази во последната сцена на филмот, застрелан во округот „Капана“. Потоа го посети манастирот Бачково за да му оддаде почит на гробовите на Егзарх Стефан и патријархот Кирил, кои одиграа круцијална улога во спасувањето на Евреите.

Таткото на првиот дипломат, Јосиф Пепо Ексенази од Пловдив, за време на израелската војна за независност од 1948 до 1949 година, командувал со одред на бугарските Евреи во елитната оклопна единица „Beверови на Негев“.

„Бугарите“ станаа познати не само по својата воена слава, туку и за нивната висока воена моќ.
Неговиот син Габи Ексенази се запишал во израелската армија во 1972 година и се борел во војната Јом Кипур една година подоцна.

Тој исто така учествувал во операцијата Ентебе на 3-4 јули 1976 година, во која израелските командоси нападнале авион киднапиран од палестинските екстремисти и ги зеле патниците како заложници.

Ексенази беше началник на генералштабот на армијата за време на израелската војна со Хамас во Газа во 2008-2009 година.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO