Фото: Роjтерс

Соединетите држави воведоа санкции врз иранскиот министер за внатрешни работи и осум други официјални лица за „тешки кршења на човековите права“. „Иранскиот режим жестоко го задушува несогласувањето на иранскиот народ со државната политика преку физичко и психичко насилство“, изјави секретарот за финансии на САД, Стивен Мнучин.

Тој додаде дека „Соединетите држави ќе продолжат да ги сметаат иранските лидери и институции одговорни за угнетување на сопствениот народ“. Санкциите беа изречени на иранскиот министер за внатрешни работи Абдолреза Фазли и група од осум службеници.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO