Фото: Роjтерс

Руските граѓани изразуваат се поголемо негодување, бидејќи се незадоволни од ширењето на коронавирусот и борбата на државата против инфекцијата. Тука главно станува збор за лекари и сопственици на мали бизниси, изјави за Радио Слободна Европа еден од највлијателните активисти на опозицијата Алексеј Навални. Степенот на протестна активност кај граѓаните е „веројатно еден од највисоките во последниве времиња“, вели Навални кој е основач на Фондацијата Антикорупциска. „Ваквиот бес сега расте меѓу оние што порано не негодуваа. Тоа се лекари, претставници на мал бизнис и обични луѓе кои сега се без приход“, рече тој.

Русија е тешко погодена од коронавирусот со повеќе од 300.000 регистрирани случаи, предизвикувајќи огромен притисок врз системот за недоволно финансирање. Покрај тоа, сопствениците на мали бизниси се на работ на банкрот, додека невработените лица се соочуваат со криза со пари. Сепак, владата е бавна да искористи повеќе од 160 милијарди долари што ги заштеди со текот на годините во држаниот фонд за кој Навални и неговиот тим велат дека треба да бидат достапни за граѓаните и малите бизниси.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO