Петтата генерација на мобилни мрежи е секако една од „жешките теми“ за кои се дискутира во медиумите и јавниот простор уште пред почетокот на нивната имплементација. Голем број на европски и глобални организации продолжуваат да го проучуваат влијанието на 5G технологијата врз здравјето и животната средина.

„Според Светската здравствена организација, во однос на проценката на влијанието на технологијата 5G, спроведени се голем број студии во врска со негативните ефекти на електромагнетните полиња врз здравјето, но досега не се утврдени несакани ефекти врз здравјето со изложеноста на безжични технологии “, напиша бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев во писмен одговор од парламентарната контрола.

Заклучоците се засноваат на истражување на целиот спектар на радиофреквенција, а некои се однесуваат на фреквенциите што треба да ги користи 5G. Досега, многу од нив се завршени и не ги потврдуваат штетните ефекти и ризиците по здравјето.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO