Осум волонтери во САД создадоа антитела од РН вакцината на Модерна.

Првите резултати од човечки испитувања за вакцината против „Ковид-19“ дадоа надеж откако студијата на американската фирма даде позитивни резултати во група од осум доброволци.

Во студијата во САД, водена од Националниот институт за алергија и заразни болести, сите осум доброволци создале неутрализирачки антитела кои биле тестирани во човечки клетки во лабораторијата и го спречиле повторувањето на вирусот. Колку е поголема дозата на вакцина, толку повеќе антитела создава волонтерот.

Сепак, како и кај тестовите за антитела, сепак ќе има прашања за тоа дали ова е доволно за да се спречи луѓето да бидат заразени од вирусот.

Стивен Еванс, професор по фармакоепидемиологија на лондонската школа за хигиена и тропска медицина, исто така, даде претпазливо добредојде на позитивната вест:

„Па, не е лоша вест и има голем број на добри точки што укажуваат на оптимизам дека вакцината може да работи“, рече тој.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO