Tочно пред 18 години, Кометал Ѓорче Петров стана европски првак во женска конкуренција, успех кој и до ден денес е најголем во женскиот ракомет во нашата земја. Кометалки во реваншот кој се играше во преполната сала „Кале“ го совладаа тимот на Херц Ференцварош со 26-22, четирите гола разлика беа и повеќе од доволни за славење, со оглед на тоа дека мечот во Унгарија претходно заврши со 27-25 во корист на Херц.

За првпат во историјата македонска екипа се искачи на европскиот врв освојувајќи го најелитното меѓународно натпреварување, Лигата на шампионите, а тимот на Александар Панов го сочинуваа: Кастратовиќ, Кисељова, Малахова, Бујанова, Платон, Велкова, Златановска, Дину, Будимир, Калиниченко, Нацева, Плошчинска, Чупиќ, Андрушенко.

Тогаш, пред 18 години Александар Митевски напиша песна “КОМЕТАЛ ШАМПИОНЕ” која стана химна на нашите златни девојки.

Токму на овој ден, АЛЕКСАНДАР И ДАЦ решија да направат “КАРАНТИНСКА” кавер верзија заедно со дел од нашите шампионки кои пееја со нив “од дома”.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO