Фото: Роjтерс

Претседателот на Федералните резерви на САД предупреди дека американската економија може да не се опорави од пандемијата на коронавирус до крајот на 2021 година. Џером Пауел рече во интервју за CBS дека целосното закрепнување може да не биде можно додека не се најде вакцина против вирусот.

Претходно оваа недела, тој ги повика американските законодавци да обезбедат повеќе економски стимулации и помош за ублажување на економската криза.

Повеќе од 36 милиони Американци аплицираа за бенефиции за невработеност од средината на март.

Во интервју за програмата „60 минути“ на CBS Пауел рече: „Ова е време на големи страдања и маки… Оваа економија ќе се опорави. Можеби ќе потрае некое време. Ова може да продолжи до крајот на следната година. Ние навистина не знаеме “.

Тој рече дека очекува економијата „да започне полека да закрепнува во втората половина од оваа година“, под услов „да нема втор бран на коронавирус“.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO