Фото: Роjтерс

Претседателот на Федералните резерви на САД предупреди дека американската економија може да не се опорави од пандемијата на коронавирус до крајот на 2021 година. Џером Пауел рече во интервју за CBS дека целосното закрепнување може да не биде можно додека не се најде вакцина против вирусот.

Претходно оваа недела, тој ги повика американските законодавци да обезбедат повеќе економски стимулации и помош за ублажување на економската криза.

Повеќе од 36 милиони Американци аплицираа за бенефиции за невработеност од средината на март.

Во интервју за програмата „60 минути“ на CBS Пауел рече: „Ова е време на големи страдања и маки… Оваа економија ќе се опорави. Можеби ќе потрае некое време. Ова може да продолжи до крајот на следната година. Ние навистина не знаеме “.

Тој рече дека очекува економијата „да започне полека да закрепнува во втората половина од оваа година“, под услов „да нема втор бран на коронавирус“.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO