ʺВо својот устав Северна Македонија се заснова на настани од 19 и 20 век, при што основното е Илинденско-Преображенското востание, кое се смета за темелот на идната македонска држава. Идеите на Гоце Делчев исто така присуствуваат во основниот закон на нашите западни соседи. АСНОМ исто така е вметнат во уставот “. Ова го изјави бугарскиот историчар Кирил Илиев од Институтот за балканистика при Бугарската академија на науките во емисијата ʺСлободна зона со Георги Коритаров“ на ТВ Европа.

ʺЗошто Бугарија потпишува договор за пријателство и добрососедство со земја која уште во уставот краде од нашата историја?“, праша Георги Коритаров. ʺОваа комисија требаше да ги нивелира споровите“, одговори Кирил Илиев. ʺДали тоа значи дека Северна Македонија треба да го промени својот устав ако признае дека Илинденско-Преображенското востание е бугарско и Гоце Делчев е Бугарин кој се борел за бугарската кауза?“, праша Коритаров.

ʺТоа е следниот логичен заклучок – да се смени уставот, ако во него е напишано дека Гоце Делчев е македонец, и Илинденско-Преображенското востание, кое тие смислено го нарекуваат само „Илинденско“ и е вметнато дека не е бугарско“, категоричен е историчарот.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO