Кога вашето дете ќе ги заработи првите пари и си купи сладолед, сторете го следново:

1. Пред да има време да го проба сладоледот, земете го и од него каснете 20%.

2. Додека вашето дете изгледа изненадено, каснете уште 30%. Потоа, дајте му го остатокот од сладоледот и објаснете му дека тоа го прави државата со сите пари што некој ги заработува.

И што ќе се случи со секој сладолед што си го купува за себе. Секој процент од каснувањата може да се намали со барање извештај зошто е потребно толку многу да се гризне.

Ако секој родител го стори тоа, се надевам дека ќе порасне генерација на луѓе во земјата кои ќе разберат дека државата нема свои пари – има само пари од даночни обврзници.

И даночните обврзници не само што можат, туку и мора да внимаваат како владините службеници ги трошат своите пари.

Маргарет Тачер

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO