Во Рио де Жaнеиро, светски познатата статуа на Христос Спасителот зеде нов изглед откако на лицето  беше дизајнирана маска, заедно со пораката „Маски заштедуваат (животи)“.

Пред неколку недели, на статуата беше дизајнирано светло шоу во чест на здравствените работници низ целиот свет.

Во светот се пријавени над 3,5 милиони случаи на инфекција со коронавирус. Ова го потврдуваат податоците од американскиот универзитет Хопкинс, кои прават пресметки засновани на информации од меѓународни организации, федерални и локални власти.

Според него, бројот на заразени моментно е 3 502 126 лица, а 247 107 се починале. Вкупно закрепнати се 1 119 817 пациенти. Повеќето случаи на инфекција – 1 156 924 – се откриени во САД, со 67451 смртни случаи. Во однос на инфекциите следуваа Шпанија (217 466), Италија (210 717) и Велика Британија (187 840). Во Бразил, бројот на заразени со опасен вирус надмина 100 000.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO