Наполи, фудбалскиот клуб од Серија А, побара од регионалните власти дозвола за возобновување на тренинзите, надевајќи се да ги укине ограничувањата на владината уредба поради пандемија од коронавирус.

„Мислам дека има услови што му овозможуваат на Наполи да тренира. Има три игралишта во кампот кои обезбедуваат растојание од 20 метри помеѓу играчите. Тие можат да тренираат во различно време без да споделуваат соблекувалните и да користат своите возила.

Бидејќи фабриките и претпријатијата се отвораат повторно и Де Лаурентис гарантира два теста неделно за неговите играчи, неговото барање треба да биде разгледано. Одговорните ќе решат дали ќе дозволат повторно да се започне со лигата “, кажа Винченцо Де Лука, управител на регионот Кампанија, откако доби писмо од претседателот на клубот Аурелио Де Лаурентис.

Регионот Емилија-Ромања во четвртокот го измени владиниот декрет дозволувајќи им на Парма, Болоња, Сасуоло и СПАЛ да тренираат. Парма меѓутоа изјави дека нема да се искористат од тоа.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO