Платформата „Купи уметност – помогни на уметник“, која создаде нов уметнички пазар, веќе e отворена и за македонските уметници.
Придружете се на групата ОВДЕ.
 
Платформата влегува во следна фаза и се отвора за странските пазари. Првата покана е за македонските уметници. Формирана за поддршка на бугарските уметници во кризната состојба на најсоодветен начин – со активирање на пазарот за нивните дела, па така платформата стана интернет феномен. Само еден месец по нејзиното појавување, таа веќе собра група со повеќе од 7 000 луѓе, претставувана од околу 500 креатори, а продажбата е околу 250.
 
Брзиот успех на платформата се должи и на кризната состојба, која со сите свои последици ја парафразираше „ars longa, vita brevis“ в „ars longa, vita longa“ во „ars longa, vita longa“ и сегашниот недостаток на соодветни модели на бугарскиот уметнички пазар.
 
Проектот е идеја на уметникот Петко Дурман, а зад него е искуството на уметниците Андреј Врабчев, Илијан Урумов, Кирил Кирилов, како и круг на уметнички критичари, новинари и луѓе со искуство во визуелни практики.
 
„Нашата цел не е само да си помагаме едни на други, туку и да не го запреме пазарот на уметност. Уметничкиот пазар веројатно беше последниот што не беше на Интернет, па не можеше да продолжи. На платформата, луѓето директно комуницираат со уметниците. Има непроценлив момент на откритие “, вели Петко Дурман.
 
Првиот месец од своето постоење, платформата имаше и своја прва виртуелна изложба „На работ на реалноста“, избор на делата претставени во него, кои работат во стил на апстракција, куриран од Илијан Урумов.
 
„Купете уметност – помогни на уметник“ е една од најдобрата промена што се случи за уметниците во Бугарија. Оваа платформа ја демократизира уметноста на најрадикален можен начин во својот сегмент од пазарот. Таа овозможува многу поинтимна форма на доживување на уметноста која станува дел од нашите домови, од нашите секојдневни животи.
 
Она што го правиме со платформата е процес и веруваме дека квантитативните акумулации доведуваат до квалитативни промени “, коментира Маргарита Доровска, уметничка, критичарка, куратор, директор на музејот.
 
Според јасно дефинирани правила, авторите ги доставуваат своите дела во посебни албуми и поминуваат низ предизбор. Идејата е платформата да биде доволно отворена, но исто така поставува јасни естетски критериуми и има одредено ниво. Тимот е свесен дека платформата е жива, динамична слика за тоа што се случува во современата уметност, што јаправи подеднакво одговорна и за креаторите и за јавноста.
 
Купете ја уметноста, поддржете уметник, придружете се сега и погледнете ги делата на познатите имиња како Петринел Гочев, Надија Рожева, Зоран Мише и други. Создадена е за време на криза и се покажа како исклучително ефективна за нејзината првична цел, платформата е ориентирана не само кон сегашноста, туку и кон иднината.
 
Плановите на нејзините креатори се да се отворат за партнерства и странски пазари, истовремено одржувајќи јасни правила за независност и нејзината улога како коректив. Во овој момент, секој македонски уметник кој би сакал да ја достави својата работа на платформата и да стане дел од пазарот за онлајн уметност создаден од „Купи уметност – поддржи уметник“, веќе би можел да го стори тоа откако ќе помине низ предизбор.
 
Теодора Николова
ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO