На 30 април го славиме Меѓународниот ден на џезот. Датумот на празникот беше официјално избран во 2011 година од УНЕСКО.

Меѓународниот ден на џезот има за цел да промовира интеркултурен дијалог за да се елиминираат расните тензии, да се обезбеди родова еднаквост и да се подобри улогата на младите во социјалните промени.

Традиционално, празникот се слави со многубројни музички настани низ целиот свет. Голем настан требаше да се одржи во Кејп Таун. Сепак, поради епидемијата COVID-19, традицијата ќе мора да се промени. Одбележувањето на Меѓународниот ден на џезот ќе се претвори во виртуелен формат.

Интернет-концертот ќе започне во 15 часот по источно време.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO