Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина ноќта на интензивна нега во една централна лондонска болница, откако се влошија неговите симптоми на коронавирусот. Даунинг стрит објави дека Џонсон бил пренесен по совет на неговиот медицински тим и му била укажана „одлична грижа”. Претходно Џонсон побарал од секретарот за надворешни работи Доминик Раб да го замени „таму каде што е потребно“. Премиерот Џонсон беше примен во болницата „Свети Тома“ со „постојани симптоми“ во неделата вечер.

Кралицата Елизабета е информирана за здравјето на премиерот, пренесува Бакингемската палата. Светските лидери, вклучително и американскиот претседател Доналд Трамп и францускиот претседател Емануел Макрон, изразија поддршка за Џонсон.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO