Македонскиот премиер Оливер Спасовски, соопшти нови подрастични мерки за спречување на ширењето на коронавирусот во земјата.

Од среда на целата територија на земјата се забранува секакво движење од 16,00 до 5,00 часот наутро. Забрана за излегување надвор ќе има и за време на викендите – од петок од 16,00 до 5,00 часот наутро во понеделник.

Во последните 24 часа, во земјата починаа уште 3 пациенти со коронавирус. Вкупниот број на починатите е веќе 21, а бројот на заразените е 570, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO