Американската влада додели 1,1 милиони американски долари за да го ублажи ширењето на појавата на КОВИД-19 во Северна Македонија, соопшти Амбасадата на САД во Скопје и додава дека средствата се обезбедени преку Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД).

“Во ова време на неизвесност и вознемиреност, да се работи заедно е поважно од било што друго. Убедена сум дека поддршката дадена во овој пакет за помош ќе даде значителен придонес во борбата против СОВИД-19 во Северна Македонија“, вели американската амбасадорка во Северна Македонија, Кејт Брнс.

Според соопштението од Амбасадата, помошта, меѓудругото, ќе се состои и од лабораториски материјали, методи за брз одговор во справувањето со Ковид-19, едукација на населението.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO