“Република Словенија денес испорача материјална помош во форма на лична заштитна опрема во вредност од 110.000 евра на Република Северна Македонија со авиони на словенечката армија Турболет Л-410.

Словенија одговори во дух на меѓусебна солидарност на барањето на Северна Македонија, на кое се обрати преку Механизмот за цивилна заштита на Европската унија, со цел да се спречи ширењето на СОВИД-19”, стои во објавата на веб страната на Владата на Република Словенија.

Во самиот текст, се нагласува: “….на барањето на Северна Македонија, на кое се обрати преку Механизмот за цивилна заштита на Европската унија“, со што всушност се демантираат информациите дека наводно Мицкоски ја обезбедил оваа хуманитарна донација.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO