485 се потврдените случаи на КОВИД-19 во Бугарија според податоците на Националниот оперативен штаб. Бројот на починтатите е веќе 14  – денес, доцна попладне, болницата „Александровска“ извести дека 83-годишна жена со КОВИД-19 починала во болницата. Таа страдала од хипертензија и дијабетес.

Според информациите од Националниот оперативен штаб, во текот на денот се докажани уште 8 случаи, при што 5 од нив се во Софија, 1 во Благоевград, 1 во Ќустендил и 1 во Видин. Лабораториите продолжуваат да работат.

173 се лицата со потврден КОВИД-19 кои се хоспитализирани под медицински надзор. 21 се пациентите со КОВИД-19 во одделенија за интензивна нега и клиники.

Во однос на целокупната слика – заклучно со 3 април: 275 од регистрираните случаи во Бугарија со КОВИД-19 се мажи, а 210 се жени. Просечната возраст на пациентите со докажана инфекција со коронавирус е 47 години.

Регистрираните случаи по административни области се следниве: Благоевград – 15; Бургас – 21; Варна – 23; Велико Трново – 4; Видин – 2; Габрово – 2; Добрич – 10; Крџали – 8; Ќустендил – 7; Ловеч – 1; Монтана – 18; Пазарџик – 8; Перник – 6; Плевен – 9; Пловдив – 29; Русе – 1; Силистра – 2; Сливен – 5; Смолјан – 13; Софија – 292; Стара Загора – 3; Хасково – 2; Шумен – 4.

Вкупниот број на потврдени случаи на КОВИД-19 кај медицинските лица е 22.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO