Пребарувањето на клучниот збор „Србија“ за информации за патувања е зголемено за 480 проценти месечно, според Mafengwo, кинеска веб-страница за патувања на Министерството за туризам во земјата.

На 15 март, откако ја објави вонредната состојба како резултат на епидемијата, српскиот претседател Александар Вучиќ побара од Кина помош, што резултираше со медицински материјали и експерти од таму, продлабочувајќи го пријателството меѓу двете држави.

Поблиските односи меѓу Србија и Кина предизвикаа голем број кинески туристи да побараат туристички информации за Србија на интернет платформите во март, според Mafengwo. Според сајтот, фреквенцијата на пребарување на туристички информации за „начини за патување во Србија“ е зголемена за 279% месечно.

Кинеските туристи ги прекинаа долгорочните планови за патувања надвор од земјата заради епидемијата, но луѓето сè уште чекаат да преземат нови патувања по крајот, рече Фенг Рао, директор на центарот за истражување на туризмот на страницата.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO