Франција објави денес за 588 нови смртни случаи од коронавирус во болниците, мрачен рекорд за едно деноноќие откако започна епидемијата.

Така, смртните случаи во земјата станаа 5091, но тие се само од болниците, им објасни на новинарите претставникот на Министерството за здравство, Џером Соломон. Според неговите зборови, други 1416 смртни случаи има во старечките домови. Ова ја зголемува вкупната смртност од коронавирусот на 6507.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO