Германската канцеларка Ангела Меркел за прв пат по две седмици го напушти својот дом во Берлин откако беше ставена во карантин заради контакт со лекар заразен со КОВИД-19.

Меркел се врати во својата канцеларија, каде ќе продолжи да ги следи правилата на социјална оддалеченост и да ја води земјата преку видео и аудио конференции, изјави нејзиниот портпарол Стефан Зајберт од Берлин.

Меркел (65) беше во изолација во нејзиниот дом во германската престолнина.

На 22 март дознава дека докторот кој и дал вакцинација два дена претходно бил заразен со вирусот. Меркел беше тестирана неколку пати и сите беа негативни. Додека беше во изолација, таа продолжи да работи и да одржува владини состаноци преку видео.

Минатиот викенд канцеларката испрати аудио порака во која им се заблагодари на Германците што ги следат мерките за овладување на болеста и избегнуваат непотребни социјални контакти.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO