Германската канцеларка Ангела Меркел за прв пат по две седмици го напушти својот дом во Берлин откако беше ставена во карантин заради контакт со лекар заразен со КОВИД-19.

Меркел се врати во својата канцеларија, каде ќе продолжи да ги следи правилата на социјална оддалеченост и да ја води земјата преку видео и аудио конференции, изјави нејзиниот портпарол Стефан Зајберт од Берлин.

Меркел (65) беше во изолација во нејзиниот дом во германската престолнина.

На 22 март дознава дека докторот кој и дал вакцинација два дена претходно бил заразен со вирусот. Меркел беше тестирана неколку пати и сите беа негативни. Додека беше во изолација, таа продолжи да работи и да одржува владини состаноци преку видео.

Минатиот викенд канцеларката испрати аудио порака во која им се заблагодари на Германците што ги следат мерките за овладување на болеста и избегнуваат непотребни социјални контакти.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO