од Антоанета Николова, за Еуроактив БГ

Москва ја нарекува „Од Русија со љубов“ својата хуманитарна кампања за Италија, што е недвосмислено упатување на филмот со Џејмс Бонд од Студената војна – „From Russia With Love“.

Лесно можеме да го наречеме хибрид на берзата. Тоа е дело на руското Министерство за одбрана, кое на 23 март годинава официјално на својата веб-страница објави дека „пристигнаа првите воени транспортни авиони  Ил-76 на руските воздушни сили со искусна група руски воени специјалисти и опрема за мерки за дијагностицирање и дезинфекција во италијанската база Притика ди Маре (30 километри југозападно од Рим, Италија) “.

Руските медиуми ги шират информациите, а италијанските медиуми објавија телефонски разговор меѓу премиерот Џузепе Конте и Владимир Путин, на иницијатива на рускиот претседател. Путин понуди помош, а лидерот на Италија, се разбира, го прифати и се заблагодари, но без да ги знае деталите што дури и италијанските воени експерти подоцна ги дознаа.

Помошта, која Русија ја испрати, се експерти и техничари за проучување на патогени на почвата и површините и нивна деконтаминација. Бескорисно, според локалните експерти, цитирани од разни медиуми на Апенините, бидејќи тие не се специфични детектори на COVED-19.

Уште на 18 март, италијанското Министерство за здравство изјави дека нема никаква научна причина да се верува дека почвата е извор на загадување, така што на рускиот Камаз не му треба суштинска дезинфекција на почвата. Италијанските санитарни власти посочија дека оваа дезинфекција содржи корозивни материи и киселина штетна за почвата. Лоренцо Герини, министер за одбрана на Италија, даде зелено светло на својот руски колега.

„Харизаните не гледаат копита“, се вели во италијанската поговорка, а нашата дека на „подарен коњ забите не му се гледаат“.

Генералот Сергеј Кикот, заменик командант на Секторот за хемиска, радиолошка и биолошка заштита на руската армија е надлежен за руската „помошна“ операција. Експертот е еден од офицерите кој се бореше со години да го обвини сирискиот лидер Башар ал Асад за употреба на хемиско оружје.

Воздушниот коридор за помош меѓу Русија и Италија е отворен до 19 април. Москва ќе испрати вкупно 8 екипи на воени специјалисти за епидемиологија, бактериски агенси и вируси плус преведувачи. Не е изненадувачки што медицинските експерти се воени, но дека воздушниот мост од Русија ќе донесе во Италија и други руски техничари и, се разбира, војската.

И после ова, на италијанските набудувачи, црвено светло им се запали.

Дали е ова или геостратешко позиционирање на Русија за пропагандни цели? Прашањето е донесено во вниманието на јавноста последниве денови, откако Италија веќе изрази благодарност.

„Мечкина“ исто така се покажа и кинеската помош. Додека гласно ги рекламира своите гестови на солидарност, Кина ги напаѓа најуспешните италијански индустрии на светските берзи за да ги преземе со сила. Притисокот за распоредување кинески технологии за 5G конекција е агресивно зголемен.

Еден европски дипломат, згрозен од постојаниот публицитет на кинеската помош, рече: „Кога им испративме помош, тие побараа од нас да бидат дискретни, не сакаа да го изгубат националното лице“. Се потсетува дека кога избувна криза со коронавирус, ЕУ испорача 56 тони медицинска опрема.

Италија не е единствената цел на Кинезите што зафаќаат успешен западен бизнис. Шпанскиот Ел Паис објавува информации за 650 000 тестови купени од Кина кои се покажале како несоодветни.

Тим кубански лекари дојдоа за тоа во Италија, позирајќи со задоволство пред камерите со револуционерни тупаници.

За ова време, скоро никој не сфати дека Франција испраќаше 1 милион маски во Италија, Германија испрати помош минатата недела, и доволно е да се пронајдат информации за помош и од САД во Италија, за да се сфати дека самоизразувањето е, меѓу другото друг, многу лош вкус. Во најсоодветно време и на најнесоодветен начин.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO